ja5.jpg

Hi!

Witaj w świecie Charliego! Make yourself at home and smell the roses!

WORD OF THE DAY #12

WORD OF THE DAY #12

Hi Everyone!

 

Omawialiśmy już składniki perfum po angielsku i ćwiczyliśmy słówka opisujące zapachy. To był perfumeryjny software. Dziś przyszedł czas na hardware czyli w czym to wszystko znajdziemy. Okazuje się, że flakon perfum (perfume bottle) to wcale nie jedyna opcja..

 

Jeśli lubicie ze sobą nosić zapach w ciągu dnia z pewnością ciekawą opcja okaże się travel spray lub purse spray ('purse' to w amerykańskim angielskim 'torebka'). Te małe, przenośne pojemności są wygodne, poręczne i często bardzo atrakcyjne dla oka.

 

These little travel sprays are compact, handy and, more often than not, really easy on the eye!

 

Wśród perfumoholików bardzo popularne są tzw. (pardon my French!) odlewki. Szczerze nienawidzę tego słowa - dla moich uszu brzmi strasznie. O wiele lepiej brzmi jego angielska wersja czyli decant. Odlewki pozwalają zapoznać się z zapachem bez konieczności kupowania całego flakonu. Kupuje się je na mililitry w szklanych lub plastikowych atomizerach.

 

Not sure if I want a full bottle. I'll live on a 10ml decant for now.

 

Oczywiście najpowszechniejszym sposobem poznawania nowych zapachów są próbki czyli perfume samples, perfume vials lub sample vials. Teoretycznie powinniśmy je otrzymywać w prezencie w perfumerii, w praktyce często kupujemy je w sklepach internetowych. Istnieją trzy podstawowe rodzaje próbek - z atomizerem (spray) z patyczkiem (wand) lub tzw. wylewane (splash). Nie wiem jak Wy, ale ja kocham te pierwsze i nienawidzę tych kolejnych.

 

I got a bag of samples with my last purchase! It's gonna be a testing night!

 

Glass vials with a wand aren't very efficient. I steer clear of them!

 

Niestety podstawową wadą próbek jest to, że mogą przeciekać..

 

I hate vials with splash cap as they tend to leak!

 

Ciekawym, ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem są perfumy do ponownego napełniania - refillable spray lub rechargeable spray. W przypadku tego pierwszego kupujemy flakon z odkręcanym sprayem oraz tzw zapas (refill). Po opróżnieniu zawartości flakonu uzupełniamy go (to refill) przelewając płyn z zapasu. Ten drugi to specjalny flakon (etui=case), do którego dokupujemy wkłady. Zapach Voyage marki Hermes występuje w refillable spray, natomiast Chanel oferuje swoje zapachy w genialnych rechargeable sprays zwanych przez markę twist&spray (m.in. Allure Homme Sport, Coco Mademoiselle)

 

The new Mugler's Aura, just like Angel and Alien, will come in refillable bottles which can be refilled at the so called Source.

 

Flakony podróżne są małe (zwykle 20-40ml), ale są też wielbiciele jeszcze mniejszych pojemności. Dla nich stworzono miniaturki. Perfume miniatures lub po prostu minis wygladają jak oryginalne flakony, ale ich pojemność waha się od 4 do 15ml. Są urocze, kochają je kolekcjonerzy, ale ich najczęstszą wadą jest brak atomizera.

 

She has a collection of around 300 perfume minis. Isn't that amazing?!

 

Pora na słówko set czyli 'zestaw'. Dla wielbicieli perfum liczą się dwa rodzaje zestawów. Gift set - czyli zestaw prezentowy (w pięknym pudełku obok perfum otrzymujemy produkt kąpielowy o tym samym zapachu, flakon podróżny lub miniaturę zapachu) oraz discovery set czyli zestaw, który pozwala odkryć przekrój oferty danej marki (zwykle składa się z mniejszych lub większych próbek)

 

I got this fantastic gift set on sale! A 50ml eau de parfum comes with a 100ml body balm and shower gel. Plus this amazing box!

 

The best way to get to know the perfumes of a new brand is to order their discovery set.

 

Perfumy mogą przyjmować też rozmaite inne formy, tj.:

 

rollerball - perfumy w roll-onie (Armani, Chloe, Prada)

 

solid - perfumy w kremie (Lush, Diptyque)

 

hair/body mist - mgiełka perfumowana do ciała / włosów (Chanel, Byredo)

 

perfumed oil - perfumy w olejku (Diptyque, Byredo oraz do brody Cartier i Gucci!)

 

perfume brush - perfumy w pędzlu (Jo Loves, Byredo)

 

Which of the above mentioned perfume forms are you a fan of? Which of them do you dislike?

Tell me in the comments!

CHANEL SPONSOREM GENERALNEGO REMONTU GRAND PALAIS

CHANEL SPONSOREM GENERALNEGO REMONTU GRAND PALAIS

*TYDZIEŃ Z JEDNYM SKŁADNIKIEM* - TYTOŃ

*TYDZIEŃ Z JEDNYM SKŁADNIKIEM* - TYTOŃ