ja5.jpg

Hi!

Witaj w świecie Charliego! Make yourself at home and smell the roses!

WORD OF THE DAY #17

WORD OF THE DAY #17

W dzisiejszej lekcji perfumeryjnego angielskiego bierzemy na tapet cytrusy!

Często uznawane za mało ambitne, cytrusy są jedną z najstarszych i najczęściej stosowanych rodzin składników w sztuce perfumeryjnej. Po angielsku nazywamy je citrus fruit, albo bardziej wyrafinowanie hesperidic fruit, od mitologicznych nimf zachodzącego słońca Hesperyd. Stąd mowa o hesperidic notes w perfumach. Akordy te umieszcza się najczęściej w głowie kompozycji (top notes, head notes) – mają dać natychmiastowy efekt przyjemności i odświeżenia i szybko ulecieć w powietrze. Są jednak kompozycje zapachowe, a nawet całe linie, poświęcone głównie cytrusom, np. Blu Mediterraneo Acqua di Parma, Colognes Collection marki Hermès czy linii Aqua Allegoria Guerlain. Nuty cytrusowe są nieodzownym elementem klasycznych wód kolońskich; często pojawiają też się w męskich kompozycjach z przydomkiem SPORT.

Powszechność nut cytrusowych w perfumach wynika nie tylko z faktu, że większość z nas odbiera je bardzo pozytywnie, ale również z powodu ich stosunkowo niskich kosztów uzyskania. Akordy cytrusowe uzyskuje się zwykle w wyniku ekstrakcji na zimno (cold expression) lub destylacji parowej (steam distillation). Okazuje się, że soczyste owoce cytrusowe tak naprawdę najwięcej aromatu kryją nie w swoim soku, a w skórce (zwanej po angielski rind albo zest).

Rodzina owoców cytrusowych jest niebywale liczna. Zawdzięczamy to wielu krzyżówkom i modyfikacjom, w wyniku których powstają ciągle to nowe gatunki. Obok klasycznej bergamotki (bergamot), cytryny (lemon), grejpfruta (grapefruit) i pomarańczy (orange) mamy więc do czynienia z wieloma odmianami pomarańczy jak np. chinotto i blood orange (czerwona pomarańcza) mandarynek (mandarin orange), jak np. tangerine czy clementine, cytronem (citron), japońskim owocem yuzu (yuzu), limonką (lime), kumkwatem (kumquat) czy pomelo (pomelo). Hodowcy nie ustają w wyścigu na kreowanie coraz to dziwniejszych cytrusów o dość intrygujących nazwach. Wystarczy wspomnieć o ręce Buddy (buddha’s hand fruit), cytrynie eureka (eureka lemon), palczastej limetce (finger lime) czy papedzie zwanej także limonką kaffir (kaffir lime). Do rodziny zapachów cytrusowych zaliczane są też składniki, które w istocie rzeczy owocami nie są – trawa cytrynowa (lemongrass), ekstrakt z gałązek i liści drzewka pomarańczowego (petitgrain) oraz werbena (lemon verbena).

Jak pachną cytrusy chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Skupimy się zatem na angielskich słowach, które mogą okazać się przydatne do opisywania tego powszechnie lubianego aromatu. Nuty cytrusowe mogą zatem brzmieć:

fresh - świeżo

juicy / succulent - soczyście

effervescent / fizzy - musująco

tart / sour – cierpko / kwaśno

refreshing - odświeżająco

energizing – dodająco energii

revitalizing / reviving - ożywczo

zesty - żywy, energetyczny

sunny - słonecznie

optimistic - optymistycznie

clean - czysto

uplifting – podnosząco na duchu

cooling - chłodząco

crisp - rześko

sharp - ostro

bitter - gorzko

delicious / appetizing – smakowicie

 

So, how do you feel about hesperidic notes? Yeah or meh?

Personally, I’m a huge fan providing that they are well-blended and made of high quality ingredients. I always get a kick out of a good citrusy frag, especially when the temperatures outside are soaring.

providing – pod warunkiem

well-blended – dobrze zmieszane

get a kick out of – dostać energetycznego kopa

soar - szybować

*NOWY ZAPACH* Bottega Veneta Knot Eau Absolue

*NOWY ZAPACH* Bottega Veneta Knot Eau Absolue

*RECENZJA* Dior Homme Sport Very Cool Spray

*RECENZJA* Dior Homme Sport Very Cool Spray